• Čvrst i lagane težine
Otporan na abraziju, lagane težine, odlične mehaničke čvrstoće i tvrdoće - ključne su njegove tehničke prednosti za upotrebu u građevinarstvu i konstrukcijama.
• Lagan za obrađivanje
PVC se može lagano seći, oblikovati, variti i spajati u različite oblike. Upravo zbog tih karakteristika je postao gotovo nezamjenjljiv u proizvodnji prozora, vrata i drugih elemenata građevinske stolarije.
• Dugotrajan
PVC je otporan na degradaciju, hemijsko truljenje, koroziju, udarce i abraziju. Kao proizvod veoma je cenjen kod širokog spektra korisnika koji ga upotrebljavaju za različite proizvode pogodne za spoljašnju upotrebu.
O dugovečnosti proizvoda ide u prilog činjenica da se 85% svetske proizvodnje PVC-a koristi upravo u gradnji i konstrukcijama.
Na primjer, izračunato je da će više od 75% ukupno proizvedenih PVC cevi imati vek trajanja duži od 40 godina sa potencijalom korištenja i do 100 godina. U drugim primenama, kao što su PVC profili za prozore ili PVC vrata, studije pokazuju da će više od 60% ukupno proizvedenih profila imati vek trajanja duži od 40 godina.
• Isplativ
PVC je već desetinama godina popularan materijal za konstrukcije i građevinsku stolariju. Njegove fizičke i tehničke karakteristike osiguravaju odličan odnos cene i kvaliteta. Kao materijal je vrlo konkurentan u uslovima cene, a ta se vrednost i povećava sa karakteristikama izdržljivosti, dugovečnosti i jako niskim održavanjem.
• Raznovrstan
Fizičke karakteristike PVC-a dozvoljavaju dizajnerima visok stepen slobode kada dizajniraju nove proizvode ili građevinske oblike gdje se PVC koristi kao zamena ili materijal za obnovu. PVC je najpoželjniji materijal za reklamne panele, prozorske profile i okvire, sisteme za tekuću i stajaću vodu, izolaciju kablova i mnoge druge primene.
• Uticaj na okolinu
Srazmerno se malo energije potroši tokom proizvodnje PVC-a, a takođe i kod proizvodnje finalnog proizvoda.
Termoplastika se može reciklirati, nakon što se sortira u jednostruki sled, a može takođe biti korišćena i kao deo mešavine za reciklirane proizvode.
Duž cele Evrope nastaju fabrike koje kao osnovni repromaterijal koriste reciklirani PVC ili njegovu mešavinu. Kako je takav materijal lakši, potroši se daleko manje goriva i manje se stvori štetnih gasova tokom njegovog transporta. A nije nevažna ni njegova dugovečnost.
Kada se koristi za proizvodnju stolarije, osigurava velike uštede energije kod grejanja i hlađenja prostorija.
• Vatrootporan
PVC je prirodno teško zapaljiv a prestaje sa gorenjem kada je uklonjen izvor vatre. Upoređujući ga sa najčešćim alternativama, PVC pokazuje bolje karakteristike u uslovima gorivosti, zapaljivosti, širenju požara i otpuštanju toplote.
Novo razvijeni PVC - FR-PVC ima vrlo vidljive prednosti u uslovima niže emisije kiselina, dima i poboljšanih vatrootpornih mogućnosti.
• Napomena
U požaru svi organski materijali, uključujući i polivinil hlorid, proizvode ugljen monoksid (carbon monoxide) koji je otrovan, bez mirisa i potencijalno opasan po zdravlje. Gorući PVC otpušta ugljen monoksid, ugljen dioksid, hydrogen chloride i vodenu paru. Hydrogen chloride je iritantan, ali nije narkotičan, pa njegova prisutnost u razvoju požara može poslužiti kao upozorenje, dok u nekim slučajevima, dole navedenim, može biti toksičan.
Prilikom gorenja PVC-a otpušta se gas hydrogen chloride koji rapidno reaguje sa vodenom parom i stvara korozivnu hidrokloričnu kiselinu. Međutim mnoga Evropska nezavisna istraživanja potvrđuju da prilikom požara nastaje veća šteta od betona koji je pod uticajem plamena i temperature od 1000 C nego od posledica gorenja PVC-a.